Zpět do obchodu

Registrace

Extrémní výkyvy počasí zamávaly se sklizní i cenami lnu

Rok 2023 je podle expertů nejteplejším rokem v historii. Jeho prvenství doplňují rovněž rekordní výkyvy teplot i srážek. Extrémní výkyvy počasí letos zamávaly i se sklizní vskutku nenáročného lnu. O téměř čtvrtinu nižší produkce, zapříčiněná tímto počasím, způsobila, že stále oblíbenější len je ještě cennější a dražší komoditou než dříve.

Je nám z toho smutno. Až totiž zpracujeme a došijme poslední naše zásoby lnu z loňského roku, i my budeme muset počítat. Je nám smutno z toho, že ta krásná cesta renesance lnu v našich domovech je klikatější, než by mohla být. To znovuzrození podpořené trendem udržitelnosti a lokálnosti, které se v posledních pár letech nastartovalo a rozvíjí se, a jehož malinkatou, ale hrdou součástí jsme i my, čeká nelehká výzva. V tomto kontextu je až neuvěřitelné, že relativně nedávno byl len součástí každičké domácnosti. Ba co víc, že jsme bývávali lněnou velmocí.


Ještě víc je nám však smutno z toho, že máme jako lidstvo nepopiratelný, lví podíl na tom, že zcela nenáročný len, který využívá na výrobu textilu přes 30 tisíc let, už možná ztrácí stabilní, ideální podmínky pro svoji existenci, tam kde tisíce let rostl. A takové nevratné změny jsme bohužel dokázali způsobit za posledních, pouhých cirka 200 let.

Zdají se Ti předchozí řádky snad přehnané? Přirozeně. Protože valnou část svého dne trávíš ve (velko)městském prostoru. Možná jsi cestou do práce dříve míjel/a pole, lesy, louky, teď tak možná míjíš novou průmyslovou zónu, nebo nekonečnou protihlukovou stěnu. I když nasedneš do vlaku a mohl/a bys pozorovat krajinu, civíš do rychle ubíhající betonové stěny… Ztrácíš, my všichni totiž ztrácíme, i ten nejpřirozenější, vizuální kontakt s krajinou.

A pak se to stane… Nechce se „tomu“ věřit.

Bohužel, nechce se Ti věřit, ani když s krajinou ve větším kontaktu jsi. A nechce se Ti věřit ani této fotce, ba ani tomu reálnému okamžiku, kdy stojíš na vyprahlém poli a jednou lodyhou zvědavě přeměřuješ prasklinu za prasklinou v půdě. A hledíš. Civíš, protože do temna prasklin se Ti hravě schová dobrých 20 cm Tvého amatérského měřidla.

Nemusíš stát na rozlehlých, lněných polích v západní Evropě. Stačí, když stojíš na poli pod hřebeny Jeseníků, kde vznikla tato fotka. Ano, i v našich zeměpisných šířkách se potkáš tváří v tvář s takovouto realitou. Ano, taková sucha trápí i naši krajinu.

Tak neberme své životní prostředí na lehkou váhu, nezapomínejme na naši krajinu. Neřiďme se starým pořekadlem, co oči nevidí, srdce nebolí.

Tvé Lněné

Zpět do obchodu