Zpět do obchodu

Registrace

Lněný blog

Naší vášní je len. Právě tady se dozvíš více o tom, proč je pro nás takovým pokladem.

Extrémní výkyvy počasí zamávaly se sklizní i cenami lnu

Rok 2023 je podle expertů nejteplejším rokem v historii. Jeho prvenství doplňují rovněž rekordní výkyvy teplot i srážek. Extrémní výkyvy počasí letos zamávaly i se sklizní vskutku nenáročného lnu. O téměř čtvrtinu nižší produkce, zapříčiněná tímto počasím, způsobila, že stále oblíbenější len je ještě cennější a dražší komoditou než dříve.

Je nám z toho smutno. Až totiž zpracujeme a došijme poslední naše zásoby lnu z loňského roku, i my budeme muset počítat. Je nám smutno z toho, že ta krásná cesta renesance lnu v našich domovech je klikatější, než by mohla být. To znovuzrození podpořené trendem udržitelnosti a lokálnosti, které se v posledních pár letech nastartovalo a rozvíjí se, a jehož malinkatou, ale hrdou součástí jsme i my, čeká nelehká výzva. V tomto kontextu je až neuvěřitelné, že relativně nedávno byl len součástí každičké domácnosti. Ba co víc, že jsme bývávali lněnou velmocí.


Ještě víc je nám však smutno z toho, že máme jako lidstvo nepopiratelný, lví podíl na tom, že zcela nenáročný len, který využívá na výrobu textilu přes 30 tisíc let, už možná ztrácí stabilní, ideální podmínky pro svoji existenci, tam kde tisíce let rostl. A takové nevratné změny jsme bohužel dokázali způsobit za posledních, pouhých cirka 200 let.

Zdají se Ti předchozí řádky snad přehnané? Přirozeně. Protože valnou část svého dne trávíš ve (velko)městském prostoru. Možná jsi cestou do práce dříve míjel/a pole, lesy, louky, teď tak možná míjíš novou průmyslovou zónu, nebo nekonečnou protihlukovou stěnu. I když nasedneš do vlaku a mohl/a bys pozorovat krajinu, civíš do rychle ubíhající betonové stěny… Ztrácíš, my všichni totiž ztrácíme, i ten nejpřirozenější, vizuální kontakt s krajinou.

A pak se to stane… Nechce se „tomu“ věřit.

Bohužel, nechce se Ti věřit, ani když s krajinou ve větším kontaktu jsi. A nechce se Ti věřit ani této fotce, ba ani tomu reálnému okamžiku, kdy stojíš na vyprahlém poli a jednou lodyhou zvědavě přeměřuješ prasklinu za prasklinou v půdě. A hledíš. Civíš, protože do temna prasklin se Ti hravě schová dobrých 20 cm Tvého amatérského měřidla.

Nemusíš stát na rozlehlých, lněných polích v západní Evropě. Stačí, když stojíš na poli pod hřebeny Jeseníků, kde vznikla tato fotka. Ano, i v našich zeměpisných šířkách se potkáš tváří v tvář s takovouto realitou. Ano, taková sucha trápí i naši krajinu.

Tak neberme své životní prostředí na lehkou váhu, nezapomínejme na naši krajinu. Neřiďme se starým pořekadlem, co oči nevidí, srdce nebolí.

Tvé Lněné

Lněné součástí inspirativní Přehlídky řemesel, folkloru a designu.

Jsi-li v Praze, můžeš-li zajet do Prahy, nenech si ujít jedinečné výsledky lidské kreativity, fantazie, mnohdy nekonečné trpělivosti a neskutečné zručnosti tvůrců z Čech, Moravy a Slezska. V Holešovické tržnici po dva týdny, 25. listopadu až 10. prosince 2023 probíhá Přehlídka řemesel, folkloru a designu.

Naše jesenické Lněné vyklíčilo z přirozené a niterné pokory k předkům, kteří svými životy, prací a hospodařením utvářeli náš nynější domov, a taktéž z úcty k potomkům, jimž právě pro jejich bytí a seberealizaci zanecháme prostor právě my. Do naší práce tak promítáme lásku k tradicím, české krajině, přírodě, k jisté nadčasovosti a udržitelnosti. Na trzích občas zaslechneme, že naše produkty jsou sice krásné, ale hodí se jen na chalupu. Přehlídka řemesel, folkloru a designu však dokazuje, že tradiční lidové motivy, přírodní materiály, a precizní rukodělná práce mohou být atraktivní a nedílnou součástí moderního života. Prostě mohou být in a trendy.

Prodejní přehlídka řemeslných výrobků vznikla v přízemí Haly 17. Jejím centrálním motivem je úchvatná valašská vesnička s jesličkami z ovčího rouna. Kolem této expozice jsou pak k vidění i ke koupi výrobky řemeslných tvůrců z celého Česka. Právě v této jedinečné společnosti najdeš i pár lněných kousků od nás. Tímto však nabídka folkloru a designu nekončí. V horním patře Haly 17 si nenech ujít výstavu moravského ornamentu a modrotisku, čeká Tě i pestrá nabídka workshopů s mistry řemesel.

 

Za možnost být jedním z drobných střípků této krásné mozaiky a za její realizování děkujeme týmu Bohemian Perfection a Holešovické tržnici. Je nám ctí!

Tvé Lněné

Jak pečovat o len

Chceš mít doma len a nevíš, jak se o něj případně starat? Tak to jsi na správném místě. V tomto příspěvku najdeš pár dobrých rad, které vycházejí z naší zkušenosti péče o len.

  • Len per při nižších teplotách. Len s potiskem či výšivkou ideálně do 30ºC, ostatní lněné věci max. do 40ºC. Vyšší teploty nesvědčí žádnému textilnímu materiálu, ani tedy lnu. Praním při nižších stupních prodloužíš nejen jeho životnost, ale také spotřebu energie pro praní. Potřebnou dezinfekci lněných věcí vyššími teplotami hravě nahradíš např. použitím octa.
  • Při praní používej šetrné prací prostředky, nejlépe na bázi mýdla.
  • Chceš-li co nejlépe využívat přirozených vlastností lněného vlákna, nepoužívej aviváž. Ta obalí jeho vlákna a omezí tak jeho ceněnou dokonalou savost a prodyšnost. Pokud máš doma tvrdou vodu, na změkčení prádla Ti opět pomůže ocet.  Jako bonus se Ti díky němu v pračce neusadí vodní kámen. 
  • Len per samostatně, protože má tendenci chytat na sebe vlákna jiných tkanin.
  • Len neběl ani nepoužívej chemické čisticí prostředky.
  • Ždímej při nižších otáčkách, tím totiž omezíš přirozenou mačkavost lnu.
  • Nepoužívej sušičku a suš klasicky na šňůře. Zjistíš, že na ní uschne mnohem rychleji než bavlna.
  • Žehlit len můžeš, nicméně právě v nežehleném lnu se probouzí jeho nadčasová elegance a krása.

 

Len je skutečně jedinečný, ryze přírodní a ryze evropský materiál, ke kterému je tedy nutno jako k materiálu přírodního původu přistupovat. Budeš-li na jeho organický charakter pamatovat i při praní a případné další péči, budeš se ze lněných věcí těšit léta. To nám věř.

Tvé Lněné

 

Dnes se vůbec poprvé připomíná světový den nulového odpadu

Loni těsně před Vánocemi, konkrétně 14. prosince, valné shromáždění OSN vyhlásilo předposlední březnový den Mezinárodním dnem nulového odpadu. Formálně tak uznalo význam všech nadnárodních i lokálních aktivit, které se snaží o snižování znečišťování planety a udržitelnosti života. Len je pro nás mantra i v případě snižování znečištění našeho životního prostoru. Proč?

 

  • Len je přírodní a v Evropě pěstovaná surovina, kterou lze zcela využít (a využívá se) v různých odvětvích. Při jeho zpracování na textilii nevzniká žádný odpad, který by nebyl využit. Lze tedy říci, že výroba lněného plátna je bezodpadová.

 

  • Neošetřena barvivy a chemikáliemi je lněná látka jednou z nejlépe biologicky odbouratelných tkanin na světě.

 

  • Naše lněné tašky či pytlíky můžeš používat při nákupu pečiva, zeleniny apod. místo jednorázových či bavlněných substitutů.

 

  • Naše lněné křidly bezva fungují při pečení pro kynutí těsta, nebo jako kryt mísy místo potravinové fólie. Přirozeně je lze používat opakovaně.

 

  • Při šití se snažíme využít materiál do poslední nitky. Ne primárně proto, že by to mohlo být ekonomické, ale protože to prostě máme v sobě. Z nejmenších kousků, které už nelze využít k šití našich hlavních produktů, např. vytváříme milá, originální vyšívaná přáníčka nebo vyšívaná dekorační srdíčka. A ty naprosto titěrné zbytky používáme jako mašličky na lněná semínka či kytičky, které přikládáme do balíčků. Možná to v důsledku dá dost práce, ale nám to za to stojí.

 

  • K balení výhradně používáme papírové krabice i papírovou lepící pásku. Pravda, když páska dojde a je nutné balíček poslat, musíme se v tu chvíli smířit s izolepou z papírnictví.  

 

  • Krabice používáme bez potisku. Říkáme si, že příjemce by je mohl ještě znovu použít po svém.

 

  • A nakonec i ty role z metráže používáme pořád dokola, dokud se nám neopotřebují. A pak je předáváme společně s dalšími cívkami, kousíčky látky apod. našim dětem k  jejich kreativním hrátkám a tvoření.

Tvé Lněné

Ve Lněném si připomínáme svátek vody

Letos je tomu jednatřicet let, co se stal 22. březen světovým dnem vody. Primárním impulsem nebylo nic jiného, jak skutečnost, že voda je nepostradatelnou podmínkou života a pitné vody je v mnohých oblastech světa nedostatek. Voda je klíčem k životu a klíčem ke zdraví. A voda je jedním z důvodů, proč jsme pod vrcholky jesenických kopců propadli lněné vášni a založili stejnojmenný projekt Lněné. Při příležitosti tohoto dne si pojďme spojení len & voda shrnout. A taky trošičku oslavit…

Textilní průmysl je bohužel jedním z nejvýraznějších znečišťovatelů naší planety. To je fakt, o kterém se dá vzdělávat, diskutovat a psát tisíce hodin. Co se týká vody, je textilní průmysl zodpovědný za neuvěřitelných 20 % jejího znečištění. To je skutečně obrovské množství, které by stačilo na uhašení žízně 110 milionů lidí po celý rok. Bez vody však textilie nelze zpracovat. Voda je potřeba téměř v každém procesu vzniku látek. Třeba při barvení textilií se podle americké nevládní organizace Ústavu pro světové zdroje spotřebuje odhadem 5 miliard litrů vody ročně, a to i přes vývoj nejmodernějších technologií, které mají potřebu vody výrazně nižší. Pravdou také je, že textilie vyrobené z přírodních vláken často vyžadují více vody (např. na zavlažování) a více půdy než syntetické textilie. Přírodní lýková vlákna, jako je len, konopí a kopřiva, mají ovšem celkově navrch.

Konkrétně náš milovaný len ve srovnání s nejvyužívanější bavlnou svým způsobem chrání jak půdní, tak vodní zdroje. Nepotřebuje zavlažování, (prozatím) mu v našem evropském klimatu stačí dešťová voda. Ke konvenční produkci přadného lnu není podle evropských pěstitelů potřeba velké množství hnojiv a rostlinolékařských přípravků. Obecně totiž z hnojiv často pocházejí a jsou do vodních toků splavovány dusíkaté látky a fosfáty. Ty zvyšují koncentraci živin (především dusíku a fosforu) ve vodě, čímž dochází k nepřirozené eutrofizaci vody. Důsledkem je přemnožení planktonu, sinic a následný nedostatek kyslíku ve vodě a vymírání vodních organismů. Velkým rizikem je také emise chemických látek do vodních zdrojů.

Len v porovnání s bavlnou o 18 % méně způsobuje eutrofizaci vod. Naopak bavlna zatěžuje vodní zdroje chemickými látkami téměř osminásobně! Tyto velké rozdíly vychází především z fáze kultivace. K produkci bavlny je potřeba více pesticidů a další toxické chemikálie jako např. defolianty. Výzkumy uvádí, že na hektar lnu se průměrně spotřebuje 2395 g pesticidů, na hektar bavlny cirka 5020 g, včetně 1370 g defoliantů. Přirozeně problém eutrofizace vod a znečištění vodních zdrojů chemickými látkami odpadá u části produkce pěstované v bio režimu. Ovšem v celkové spotřebě vody pro produkci textilního plátna překonává standardně pěstovaný len i bavlnu pěstovanou v bio kvalitě. Bavlna totiž pro svůj růst potřebuje na rozdíl od lnu obrovské množství vody, a tedy i intenzivní zavlažování. V důsledku pak např. lněná košile za svou existenci spotřebuje 4krát méně vody než košile bavlněná!

V Evropě se každoročně vypěstuje kolem 100 00 tun přadného lnu. Toto množství je odvislé od velikosti pěstební plochy, jež se každý rok mění. Dokážeš si představit, kdyby lněná pole nahradila bavlna? Tímto krokem by na stejně velké ploše produkce textilního vlákna vzrostla spotřeba vody o šest set padesát miliard kubíků! Nebo naopak! Dovedeš si představit, kdyby stejné množství bavlny nahradila produkce lnu? Pro představu: ročně se na světě vyprodukuje 27 miliónů tun bavlny, lnu ani ne milion. Nebosi představ, že by si zítra každý desátý Evropan koupil lněnou košili či halenku místo bavlněné. Takovým nákupem by se ušetřilo tolik vody, kolik za rok vypije dva miliony lidí. To je představa!

 

Svátek vody ve Lněném považujeme i za náš svátek. Mít doma alespoň něco lněného je podle nás malým krůčkem k udržitelné planetě a zachování existenčnímu prostoru dalším generacím. Oslavit světový den vody můžeš s námi i Ty. Pořiď sobě, svým blízkým či kamarádům něco lněného. Něco, co by si jinak pořídili třeba právě v bavlně. Nemusí to být přímo od nás z Lněného, my budeme mít radost už jen proto, že to bude len! Ovšem pokud to bude lněný kousek od nás,  22. až 26. března 2023 ho budeš mít s 15% slevou. V závěru Tvé objednávky stačí uvést slevový kód DENVODY23. Kéž by tak na světě bylo o kapku více vody.

Tvé Lněné

 

Na veškeré texty a fotografie umístěné na této webové stránce se vztahují autorská práva.

 

Len je moderní funkční materiál

Len je pro nás stále spíše synonymem alternativní textilie s nádechem nostalgie starých časů či návratu k přirozenosti. Len je ovšem skutečným moderním materiálem se zajímavými technickými vlastnostmi a 100% přírodním původem.

Vlastnosti lněného vlákna s dalšími čtyřmi textiliemi porovnávala francouzská textilní zkušebna Centre d’Essais Textile Lorrain. Vedle 100% lnu testovala 100% bavlnu, směs 50% lnu s 50% bavlnou, 100% viskózu a 100% polyester. V laboratorních zkouškách se zaměřili na propustnost vzduchu, paropropustnost, tepelné vlastnosti či absorpci vody.

PROPUSTNOST VZDUCHU

Test měřil rychlost proudění vzduchu přes textilie. Nejvyšší, téměř totožné výsledky byly dosaženy u 100% lnu a 100% viskózy. Díky těmto vlastnostem mají tyto dva materiály chladivý účinek, který je přínosný pro sportovní aktivity v mírném či teplém prostředí.

PROPUSTNOST VODNÍCH PAR

Faktor odolnosti proti vodní páře je v podstatě míra relativní neochoty materiálu propouštět vodní páru a měří se ve srovnání s vlastnostmi vzduchu. Laboratorní zkoušky v tomto případě simulovali chování lidského těla, resp. pocení, během mírného sportovního výkonu v prostředí s 20 °C, relativní vlhkostí prostředí 40 % a stabilní tělesnou teplotou. Čím nižší hodnotu materiál prokáže, tím prodyšnější je. Z testovaných materiálů si len vedl nejlépe, tedy nejlépe propouští pot.

 

 

TERMOIZOLAČNÍ VLASTNOSTI

Tepelný odpor materiálu je schopnost materiálu zadržet teplo, tedy vyjadřuje schopnost materiálu tepelně izolovat dvě prostředí. V totožné simulaci chování lidského těla len vykázal taktéž zajímavé hodnoty. Takže len není jen komfortním materiálem pro letní dny, ale v závislosti na typu příze a použité vazbě i zajímavým materiálem pro chladnější období.

 

Rovnováhu mezi hodnotou tepelného odporu a paropropustností je označován jako tzv. INDEX KOMFORTU. Imt = SRct/Ret  S = 60 Pa/K. Čím více se hodnota blíží k 1, tím je tkanina pohodlnější. 100% len v tomto testu zvítězil jako nejpohodlnější materiál, poskytující mírnou termoregulaci a nejvyšší prodyšnost.

 

ABSORPČNÍ VLASTNOSTI

Test zkoumal reakci textilie na kapku kapaliny na jejím povrchu. 100% len tekutinu absorbuje okamžitě a rozptyluje ji na co největší ploše, čímž podporuje lepší odvod vlhkosti a rychlé schnutí. Podobné výsledky byly zaznamenány také u 100% viskózy.

 

Na základě těchto výsledků se v klasifikační stupnici 1 až 6 v třídě 1 umístil polyester, u něhož kapka zůstala na povrchu tkaniny. Do třídy 3 se zařadila bavlna s pomalou absorpcí a difúzí vody. Do třídy 5  se zařadily a nejlepšího výsledku dosáhly len a viskóza.

Suma sumárum 100% len vykazuje velmi dobré výsledky ve všech testovaných kritériích. Díky svým vlastnostem skutečně není jen materiálem pro horké letní dny, ale oceňovanou textilií pro všechna roční období. Ventilační a izolační vlastnosti zaručují ideální termoregulaci, čímž potvrzují oblíbenost lnu v ložnicích. Jeho absorpční schopnosti vyniknou u kuchyňských utěrek či v koupelnovém programu. Jeho prodyšnost a odvod vlhkosti jsou devízou komfortního oblečení pro všechny příležitosti, včetně sportovních aktivit.

(zdroj dat: cetelor.univ-lorraine.fr/)

Tvé Lněné

Lokální produkce, přežij!

„…Ukáže čas a pandemické a ekonomické turbolence světa, jak nakonec tento báječný materiál obstojí …“ Těmito slovy jsme končili jeden z našich předchozích příspěvků. Poslední týdny a měsíce nám myšlenky na toto téma létají hlavami více, než kdy dříve.

Milujeme lokál. Ne ten s barem a výčepem, ale lokál jako úžasnou mozaiku zručných, talentovaných, nápaditých a činorodých lidí, kteří své know-how uvádí v život. Milujeme, když si můžeme vybrat, to co potřebujeme, nebo to co by nás těšilo, právě na lokálním trhu. Jasně, byli bychom pokrytci, kdybychom tvrdili, že zásadně všechno pořizujeme tímto způsobem. Ale kéž by…

Nyní je nám smutno z toho, jestli se nám, ty možnosti být lokální se všemi výhodami (možná i nevýhodami) pomaličku nevzdalují. Tak jak se vztah k lokální výrobě a tvorbě napříč společností léta budoval, teď se ten lokální svět otřásá v základech. Zase. Zase v hrozivě krátké době.

Jasně, my jsme jeho součástí. A pravda, i nás straší otazníky i vykřičníky nad naší další činností.  Ale proto tyhle řádky nepíšeme. Díky existenci Lněného si ještě více než dříve uvědomujeme vrtkavost bytí každé jakkoli velké lokální tvorby/výroby. A tímto jen chceme do vesmíru poslat naše přání, nechť pekárny můžou péct, cukráři mohou tvořit sladké skvosty, tkalcovny tkát, keramici roztáčet své kruhy, skláři dmýchat své pece… Chceme jen říct: Lokální produkce, nedej se a přežij!

Tvé Lněné

 

Svět módy vkládá své naděje do lnu

My ve Lněném se této rostlině, potažmo textilnímu materiálu z něj, věnujeme z našeho nejryzejšího přesvědčení o jeho užitných kvalitách a dopadu na životní prostředí na pozadí jeho původu a tradice v našich zeměpisných šířkách. Jsme přesvědčeni, že len je lepší než bavlna. A stále více si jeho předností (opět) začíná uvědomovat i módní svět.

Trendy nejsou zrovna naše parketa, nicméně lněný trend se nám líbí a věříme, že z trendu se stane přirozená volba na delší čas. Pojmy ʹlenʹ a ʹlněnéʹ jsou stále více vyhledávanými klíčovými slovy v internetových vyhledávačích. Polovina módních návrhářů do své kolekce loni oproti předchozímu roku přidala alespoň jeden lněný kousek. V luxusních módních domech se len objevil na předních místech, o 100% vzrostla přítomnost lnu na přehlídkových molech.

Tradičními milovníky lnu jsou třeba Francouzi, Italové, ale i Kanaďané a Novozélanďané. Francouze na prvním místě při nákupu oblečení zajímá styl, Italové si potrpí na kvalitu materiálu, ale stejně jako kupříkladu Brity je zajímá cena. Bylo by zajímavé taková dotazníková data mít i od nás z Čech, co myslíš?

Nicméně obrovský lněný potenciál lnu cítí i v Asii, jak obchodní, tak ekologický. Stejně jako ve Francii je len jmenován jako druhý nejoblíbenější materiál v Číně. A pozor! Více než třetina dotázaných Číňanů volí len pro jeho ekologický dopad. To u nás v Evropě tento faktor pro rozhodnutí se k nákupu lněného textilu dost zaostává. V Evropě, přesněji tedy ve Francii, Itálii či Velké Británii si lidé kupují len především pro jeho vlastnosti – lehkost a pohodlnost, jeho svěžest a styl lněných produktů.

Dotazníková šetření nejsou, pravda, zcela přesná, nicméně určitý pohled na téma přináší. Potvrzují, že len společně s ostatními lýkovými vlákny získává v textilním průmyslu stále větší pozornost a patří opravdu mezi trendy nadcházejících sezón. Ukáže čas a pandemické a ekonomické turbolence světa, jak nakonec tento báječný materiál obstojí v levnější a silnější konkurenci jiných materiálů.

Tvé Lněné

Len & současné umění

Len jako leitmotiv současného umění. Téma pro příspěvek na našem Lněném blogu jako stvořený. Máme totiž slabost i pro tuto lidskou kreativní činnost. A v těchto dnech v Edinburghu zrovinka vrcholí výstava zachycující životní cyklus lnu.

Převeliká škoda, že jsme se o výstavě, která je přístupná od 31. července do 3. října 2021, dozvěděli až na sklonku září. Spojení jejího tématu a místa konání, milovaného Skotska, z ní totiž dělá událost, za kterou je radost se vydat a kouzelné město nad zálivem Firth of Forth opět navštívit.

Výstava skotské umělkyně Christine Borland s názvem In Relation to Linum je součástí edinburského festivalu umění a hostí ji Královská botanická zahrada. Právě ona má připomínat 350. výročí jejího založení a také to, že len se v edinburských zahradách pěstoval už v polovině 17. století.

Výstava vznikla na pozadí množství informací o botanické, ekonomické i společenské historii lnu, jejím stěžejním motivem je však především samotné pěstování a sklizeň rostlin. A vlastně už proces získávání materiálu k expozici se stal její nedílnou a důležitou součástí. Původně měl být len pro její účely vypěstován přímo v zahradách edinburské botanické zahrady, pandemie koronaviru to však neumožnila. Projekt se mohl uskutečnit díky komunitě pěstitelů, která díky sociálním sítím vznikla po celém Spojeném království. Společně během vegetačního růstu diskutovali, radili se a prováděli stejné rituály.

Sklizený len pak putoval k umělkyni, která z něj realizovala několik děl. Vznikla tak ku příkladu instalace sušených lněných stonků, které na stěnách tvoří tvary připomínající písmena abecedy. Inspirována botanickými archivy vytvořila sbírku lněných stonků, v níž každý je samostatně naložen ve skleněné zkumavce a pečlivě zachycuje každý den stodenního vegetačního cyklu lnu setého. A prý kvůli nedostatku potřebného lihu musela použít vodku ze supermarketu. Na vlastní oči by také stálo vidět dílo „Dressing Room“, čili „Šatna“. To je tvořeno svazky lněných vláken zapuštěných do jakýchsi hliněných nádob umístěných na stěně, které připomínají koňské oháňky. Inu, snad příště.

Tvé Lněné

 

Více najdeš na edinburghartfestival.com nebo na Instagramu.

Spánek ve lnu

Ke zdravému a plnohodnotnému životu rozhodně patří i kvalitní spánek. Vždyť právě spánkem strávíme zhruba třetinu svého života a právě on dennodenně podporuje naši psychickou i fyzickou vitalitu. Víš tedy, jak si dopřát ten nejkvalitnější spánek?

Přehledné a stručné desatero zdravého spánku popisuje Světová spánková společnost (World Sleep Society), která se globálně snaží o zvyšování povědomí důležitosti spánku a jeho přínosech. Mezi body nechybí ani ten o pohodlném a kvalitním ložním prádle. A proč je právě lněné ložní prádlo podle nás tou nejlepší volbou?

Na prvním místě musíme říct, ž len nedráždí pokožku. Naopak, lněné tkaniny jsou hypoalergenní a antibakteriální. Jeho pozitivní/neutrální vliv na přecitlivělou pokožku byl dokonce empiricky objasněn už ve středověku. Len se také může chlubit možná pro některé z nás překvapivě dokonalou termoregulací. Což znamená, že reaguje na teplotu Tvého těla a prakticky v létě chladí a v zimě hřeje.

Lněné látky za tyto úžasné vlastnosti vděčí právě surovině, ze které jsou vyráběny. I díky vysokému množství pektinů ve lněných vláknech je lněná textilie schopna absorbovat velké množství vody, až 20 % své váhy. Přitom na dotek zůstává suchá. Lněné povlečení Ti tak nabízí noc co noc blažený spánek, protože výborně odvádí pot.

Lněná vlákna jsou přirozeně odolná vůči skvrnám. Milá nenápadná devíza, co říkáš? Prát se však musí, jako všechno. Nicméně tady určitě oceníš další jeho vlastnosti: Praním a užíváním rozhodně nestárne, ba naopak. Díky pektóze, kterou lněná vlákna obsahují, se při každém kontaktu s vodou stává měkčím a na dotek příjemnějším. A taky velmi dobře schne! I Ty si můžeš tuto jeho vlastnost ověřit jednoduchým testem, stačí vedle sebe pověsit lněné a bavlněné prádlo. A brzy uvidíš, kdo s koho. I díky tomu len ve své struktuře nedovoluje množení a hromadění bakterií a mikrobů. Používáním lněného povlečení se můžeš rozloučit s nepříjemnými roztoči, plísněmi a dalšími choroboplodnými zárodky.

Při usínání můžeš mít také dobrý pocit z toho, že len se nevyrábí z žádné exotické suroviny a jde o lokální evropské vlákno. Evropa je dokonce světovou jedničkou ve zpracování lněných vláken, cirka 85 % celosvětové produkce pochází právě z Evropy. Lněné textilie jsou tak lokální, 100% přírodní a 100% vegan. Len je recyklovatelný & biologicky rozložitelný, takže nezvětšuje hromady problematického textilního odpadu po celém světě. Produkce lnu je mnohem udržitelnější než produkce bavlny.

A to, že je kamarádský k naší planetě, neznamená, že patří jen do domovů zarytých ekologů. Ba naopak! Len přemění Tvou ložnici na luxusní prostor s nadčasovou přitažlivostí. Neexistuje nic, co by konkurovalo lněnému ložnímu prádlu. Jeho jednoduchost, struktura a přirozený, nežehlený vzhled propůjčují ložnici v jakémkoli stylu uvolněný a rafinovaný dojem.

Tvé Lněné

Nahoru
20 položek celkem
Zpět do obchodu