Zpět do obchodu

Registrace

Dnes se vůbec poprvé připomíná světový den nulového odpadu

Loni těsně před Vánocemi, konkrétně 14. prosince, valné shromáždění OSN vyhlásilo předposlední březnový den Mezinárodním dnem nulového odpadu. Formálně tak uznalo význam všech nadnárodních i lokálních aktivit, které se snaží o snižování znečišťování planety a udržitelnosti života. Len je pro nás mantra i v případě snižování znečištění našeho životního prostoru. Proč?

 

  • Len je přírodní a v Evropě pěstovaná surovina, kterou lze zcela využít (a využívá se) v různých odvětvích. Při jeho zpracování na textilii nevzniká žádný odpad, který by nebyl využit. Lze tedy říci, že výroba lněného plátna je bezodpadová.

 

  • Neošetřena barvivy a chemikáliemi je lněná látka jednou z nejlépe biologicky odbouratelných tkanin na světě.

 

  • Naše lněné tašky či pytlíky můžeš používat při nákupu pečiva, zeleniny apod. místo jednorázových či bavlněných substitutů.

 

  • Naše lněné křidly bezva fungují při pečení pro kynutí těsta, nebo jako kryt mísy místo potravinové fólie. Přirozeně je lze používat opakovaně.

 

  • Při šití se snažíme využít materiál do poslední nitky. Ne primárně proto, že by to mohlo být ekonomické, ale protože to prostě máme v sobě. Z nejmenších kousků, které už nelze využít k šití našich hlavních produktů, např. vytváříme milá, originální vyšívaná přáníčka nebo vyšívaná dekorační srdíčka. A ty naprosto titěrné zbytky používáme jako mašličky na lněná semínka či kytičky, které přikládáme do balíčků. Možná to v důsledku dá dost práce, ale nám to za to stojí.

 

  • K balení výhradně používáme papírové krabice i papírovou lepící pásku. Pravda, když páska dojde a je nutné balíček poslat, musíme se v tu chvíli smířit s izolepou z papírnictví.  

 

  • Krabice používáme bez potisku. Říkáme si, že příjemce by je mohl ještě znovu použít po svém.

 

  • A nakonec i ty role z metráže používáme pořád dokola, dokud se nám neopotřebují. A pak je předáváme společně s dalšími cívkami, kousíčky látky apod. našim dětem k  jejich kreativním hrátkám a tvoření.

Tvé Lněné

Zpět do obchodu