Zpět do obchodu

Registrace

Fakta o českém lnu

Tradice zpracování lnu pro textilní výrobu v našich zeměpisných šířkách spadá opravdu do hluboké minulosti. Po staletí byl u nás zpracováván od semínka po konečný produkt. Na pozadí této staleté tradice je však potřeba si uvědomit, co stále používaný pojem „český len“ znamená dnes.

Byly doby, kdy jsme patřili do pětice nejvýznamnějších pěstitelských oblastí přadného lnu v Evropě. Ty doby jsou však ty tam. Pokud se tedy potkáš s pojmem „český len“, můžeš ho vnímat ve dvou rovinách. S tzv. českým lnem jako surovinou se můžeš setkat pouze v potravinářském průmyslu, protože len olejný, který se právě v potravinářském průmyslu využívá, se u nás skutečně pěstuje. Pokud se však s pojmem „český len“ setkáš v souvislosti s látkami či módou, tak prosím takový len vnímej jako materiál, který se u nás pouze tká z dovozové příze. Tedy alespoň takto jej vnímáme my a přízvisko "český" používáme pouze u lnů, které jsou v České republice i tkány. Len u nás také už jako hotová, utkaná textilie prochází posledními úpravami a barví se, takže mnohdy i tento len je považovaný za český.Tkalcovny by možná rády opět tkaly i z ryze české suroviny, zpracovatelé by možná rádi upravovali taktéž metráž z místní suroviny, faktem však je, že len přadný se u nás pár let už téměř nepěstuje. Posledních pár hektarů posetých modrými květy přadného lnu můžeš vidět maximálně v podhůří Jeseníků, kde se nedaleko Šumperku pěstuje pro výzkumné účely.

Je to až k nevíře, protože vlastně ještě před pár lety existovaly optimistické predikce na růst osevních ploch lnu pro potřeby textilního průmyslu. V Evropě se len v současnosti pěstuje na více než 100 000 hektarech, v minulém roce to bylo dokonce na více než 180 000 hektarech. U nás se ještě v 80. letech pěstoval cirka na více než 20 000 hektarech osevní plochy. V 90. letech u nás produkce rapidně klesla, nicméně i tehdejší celosvětovou krizi naše lnářství překonalo. Na přelomu tisíciletí existovaly i optimistické výhledy na opětovné zvýšení pěstebních ploch. Přesto nakonec tehdejší agrární politika a levné dovozy z Východu tradiční pěstování a zpracování lnu v Česku prakticky pohřbily.

Na druhou stranu lze na závěr říct, že i tak je fajn, že český len (tak jak jej chápeme my ve Lněném) je tkán ze suroviny, která roste přímo v Evropě a nemá za sebou tak náročný a nákladný transport ze vzdálenějších koutů světa jako jiné textilní suroviny.

Tvé Lněné

 

Zpět do obchodu