Zpět do obchodu

Registrace

Lněný blog, Strana 2

Len. Rostlina provázející lidstvo tisíce let

Evropský průzkum zaměřený na lněné produkty zjistil, že 57 % dotázaných si myslí, že len je exotická rostlina a 19 % vůbec nemá ponětí, kde roste.  Vzhledem k tomu, že v Evropě vyrůstá 80 % jeho celosvětové produkce, jsou tyto výsledky poněkud zarážející. Ostatně jak moc dobře známe len u nás, kde ještě v nedávné minulosti pole modrých květů zdobily českou krajinu a v nejedné obci fungovala fabrika na jeho zpracování?

Len je jednou z nejstarších rostlin pěstovanou a využívanou lidmi. Nejstarší nález lněné textilie je starý 38 tisíc let. Zmínky o lnu se objevují v čínských rukopisech i Bibli. Archeologické nálezy dochovaných oděvů se objevují napříč kontinenty. I když tisíciletá tradice pěstování a prakticky celosvětové rozšíření znemožňují zcela přesně určit jeho prapůvod, je s hrdostí považován za evropskou rostlinu.

Len setý (Linum usitatissimum), kterému se lidově říkalo trhovníček, má přímou štíhlou lodyhu s nenápadnými přisedlými listy, rozvětvenou do chudého květenství. Charakteristické jsou jeho zpravidla světlomodré pětičetné kvítky protkané modrými žilkami. Plodem lnu je pětipouzdrá tobolka obsahující olejnatá semena. Této jednoleté rostlině vyhovují především podhorské oblasti s vyšší srážkovostí v kombinaci s dobře propustnou půdou. Zajímavostí je, že lněná semena dokáží vyklíčit už při teplotách kolem 2°C.

Len setý se dělí na dva základní užitkové typy, a to na len přadný a len olejný. Len přadný má delší, jemnější a málo rozvětvený stonek. Hlavní z něj získávanou surovinou jsou stonky, které se zpracovávají na dlouhá vlákna a koudel (krátké vlákno). Vyrábějí se z něj tkaniny, pytle, motouz, cigaretové papírky. Semena představují pouze vedlejší produkt, z něhož se vyrábí technický olej (výroba barev, fermeží, laků, linolea, imitací kůže). Extrahovaný šrot a pokrutiny je možné použít ke krmným účelům.

Len olejný má kratší a silnější stonky s rozvětveným květenstvím a větším počtem tobolek. Semena lnu se využívají v potravinářství, krmivářství a k technickým účelům. Stonky jsou vedlejším produktem, vlákno je hrubší než u přadného typu a obtížněji spřadatelné. Je možné je zpracovávat na koudel nebo pro papírenský průmysl.

Vaše Lněné

Zajímá vás udržitelný život? Věnujte pozornost lnu!

Snažíte se chovat a žít alespoň trošku (ekologicky) zodpovědně? Zodpovědně kvůli sobě, dětem, blízkým, budoucím generacím, přírodě? Pak by vás i z tohoto pohledu mohl, vlastně měl, zajímat len.

Len rozhodně není žádná exotická rostlina, ale bylina, která roste na našem kontinentu. Evropa je dokonce světovou jedničkou ve zpracování lněných vláken, 80 % celosvětové produkce pochází právě z Evropy. Len se snadno přizpůsobuje všem typům půdy a pěstiteli je velmi ceněn, protože ji na konci sezóny zanechává ve vynikající kondici a prakticky bez plevelů. Svým způsobem chrání půdu i vodní zdroje. Nepotřebuje zavlažování, (prozatím) mu v našem evropském klimatu stačí dešťová voda. K produkci přadného lnu není podle evropských pěstitelů potřeba velké množství hnojiv a rostlinolékařských přípravků. Na kontinentě ovšem existují také farmy s naprosto nulovými vstupy hnojiv, herbicidů, fungicidů a jiných regulátorů. Jejich ekologické počínání zajišťuje, že v půdě po sklizni i ve lněném vlákně zcela chybí jakákoli rezidua těchto chemických látek.

V Evropě se každoročně vypěstuje kolem 100 00 tun přadného lnu. Toto množství je odvislé od velikosti pěstební plochy, jež se každý rok mění. Dokážete si představit, kdyby lněná pole nahradila bavlna? Tímto krokem by na stejně velké ploše produkce textilního vlákna vzrostla spotřeba vody o šest set padesát miliard kubíků! Naopak kdyby si zítra všichni Francouzi koupili lněnou košili místo bavlněné, ušetřilo by se tolik vody, kolik za rok vypije celá Paříž.

Zanedbatelná rozhodně není ani informace o tom, že jeden hektar lnu na sebe váže cirka 3,7 tuny CO2. Co to znamená? Evropská pole, na kterých se pěstuje len ke spřádání, ročně pohltí 250 000 tun CO2.  Pro přesnější představu je to množství uhlíkových emisí, které by vyprodukoval Renault Clio, kdyby 62 000krát objel svět.

To jsou dobré důvody pro to, abyste si domů pořídili cokoli lněného namísto jiných vláken, co říkáte?

Vaše Lněné

Proč ve svém domově přivítat len?

Povzneste se nad pověstnou nepoddajnost a mačkavost lnu a vpusťte ho do svých domovů! Zasloužíte si používat 100% přírodní materiál s jedinečnými užitnými vlastnostmi.

Nejsme tak bláhoví, abychom svou, nebo dokonce vaši domácnost chtěli mávnutím proutku přeměnit na 100% lněnou. Upřímně si myslíme, že to ani nejde. Na trhu existuje bezpočet textilních materiálů, které mají specifické vlastnosti, které jsou v určitých situacích nenahraditelné. Mezi nimi však existují využití, kde by lněné materiály neměly chybět.

Len je totiž jako 100% přírodní materiál přirozeně antibakteriální. To mimo jiné znamená, že nepřitahuje a nepohlcuje prach, je odolný vůči plísním a pylům. Lněné tkaniny jsou oproti bavlně pevnější a trvanlivější. Mají také velmi dobrou savost, která jejich pevnost ještě zvyšuje. Zároveň však vlhkost odvádí. Výjimečná je také jeho tepelná odolnost, kdy snáší i teploty přes 200⁰C. Díky vlastnostem vlákna jsou lněné látky příjemně prodyšné, v létě chladivé a v zimě hřejí. Mnozí z vás jistě oceníte také skutečnost, že nevytváří statickou elektřinu. Krom toho značka Lněné používá pro své produkty  lněné látky výhradně tkané u nás doma v Jeseníkách.

V takovém výčtu užitných vlastností se stává jeho proslulá mačkavost opravdu jen drobností, která se ovšem více a více přestává vnímat jako negativum. Být „lněně ležérní“ je prostě IN!

 

Vaše Lněné

O značce Lněné

Pokud právě čtete tyto řádky, pravděpodobně vás zajímá len a produkty z něj. Tak jako nás, a to nás těší. Velice! Česká značka Lněné totiž vznikla především z touhy po jeho znovuzrození.

Lněné ložní prádlo, utěrky či oděvy byly ne tak dávno běžnou součástí českých, moravských i slezských domácností. Na lněné látky nedaly předchozí generace dopustit. Křehké kvítky lnu v krajině vytvářely blankytně modrá moře. U nás v Jeseníkách dokonce existovala firma, která výrobky ze slezského lnu dodávala na císařský dvůr Franze Josefa. Časem len vymizel z polí i ze šatníků. Téměř nepochopitelně.

Přáním značky Lněné je do našich domácností pomoci vrátit tento jedinečný materiál, který patří k nejtrvanlivějším a nejkvalitnějším přírodním textilním vláknům. Naše lněná povlečení, polštářky, utěrky, prostírání či koberečky pro batolata jsou ušity výhradně z lněné metráže tkané v Jeseníkách. A co je lněné, nemusí být rozhodně neveselé. Naše lněně látky díky těm nejmodernějším technologiím získávají jedinečné dizajnové vzory.

Suma sumárum, chceme sobě i vám dokázat, že součástí našich domácností může být opět tkanina z lokální české produkce, tradiční a přesto nadčasová, tkanina jedinečných vlastností i žádaných vzorů.

 

Vaše Lněné

 

Na veškeré texty a fotografie umístěné na této webové stránce se vztahují autorská práva.

Nahoru
14 položek celkem
Zpět do obchodu